Wystawa zbiorowa pt. „Silne, trwałe małżeństwo” prezentuje prace pięciu artystek: Natalii Fundowicz, Zofii Hyjek, Anny Kaseja, Natalii Legutko i Pauliny Niemczyk. Dziesięć lat temu, w tym samym składzie, miały okazję zaprezentować swoje dzieła w Ośrodku Kultury Norwida. Wówczas łączyła je studencka więź, gdyż wspólnie ukończyły malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Z biegiem czasu jednak życie wzięło górę – przeprowadzki, rodziny, praca i brak czasu oddaliły je od siebie, niemal jak w „prawdziwym małżeństwie”.Dziesięcioletni staż po ślubie nazywamy rocznicą cynową, symbolizującą „silne, trwałe małżeństwo”. Choć artystki były kiedyś blisko związane, teraz ich drogi się rozeszły. Wystawa ma na celu ponowne zbliżenie ich twórczości – każda z artystek zaprezentuje swoje aktualne prace,  bardzo różnorodne, od abstrakcji Pauliny Niemczyk, po surrealizm Zofii Hyjek. Mimo upływu czasu, sztuka wciąż odgrywa istotną rolę w ich życiu.

 

Wystawa zbiorowa w Centrum Kultury Norwida

w Krakowie, 25.10-27.11.2024

Projekt Herstory

PROJEKT HERSTORY

Wystawa indywidualna w Desie Unicum,

26.01-01.02.2024

Więcej o Muzeum Historii Kobiet

Praca do projektu Herstory powstała bardzo naturalnie, jako że doskonale wpisuje się zarówno estetycznie, jak i tematycznie do sztuki, którą tworzę od lat. Sama najchętniej inspiruję się sylwetkami kobiet ze starych fotografii oraz wszystkim, co kojarzy się z kobiecością. Dostrzegam w nich siłę, determinację, niezwykłą wrażliwość, piękno, ruch, życie. Głównie przedstawiam je w formie aktu, gdyż tam odnajduję formy potrzebne mi do ich najpełniejszego wyrażenia.   Mogłabym spokojnie inspirować się prawie każdą z wybranych bohaterek, natomiast padło na Marię Kwaśniewską, której herstoria niezwykle mi zaimponowała. Osiągnęła wiele na polu profesjonalnym, była bardzo utalentowaną lekkoatletką, a później poświęciła swoje życie, pomagając ludziom podczas wojny. Wróciła do kraju, który był okupowany i wykazała się tym samym ogromną odwagą. Sylwetkę Marii Kwaśniewskiej chciałam przedstawić w bliskiej mi formie aktu, ale w zawężonej, wręcz monochromatycznej gamie kolorystycznej, która przywodziła na myśl stare zdjęcia. Poza jest dumna i odważna, niczym pomnik, na który zasługują wszystkie bohaterki Herstory. 

Link do Aukcji Charytatywnej

Herstory to projekt stworzony przez telewizję HISTORY, który opowiada historie inspirujących kobiet – od twórczyni kodeków, przez antropolożki, po tajne agentki. Postaci wybitnych Polek przybliżą nam podcasty, dzieła sztuki i wyjątkowa aukcja charytatywna, a także inne akcje zaplanowane w ramach Herstory. Projekt realizowany jest przez HISTORY Channel we współpracy z Fundacją Muzeum Historii Kobiet, Domem Aukcyjnym DESA Unicum, Empikiem, Clear Channel i Grupą Agora.

- Herstory to projekt, z którego w HISTORY Channel jesteśmy niezmiernie dumni. Jego działania obejmują bardzo szerokie spectrum. Przez kampanię na naszych kanałach telewizyjnych, specjalną stronę www, po aktywności w social mediach. Wypuściliśmy właśnie podcasty, w których Anna Tatarska rozmawia ze swoimi gościniami o roli kobiet w różnych dziedzinach. Opublikowaliśmy opracowane przez ekspertów bezpłatne scenariusze lekcji dla nauczycieli. Przed nami też wyjątkowa wystawa i aukcja charytatywna w DESA Unicum, podczas której odbędzie się licytacja niezwykłych prac inspirowanych naszymi bohaterkami i stworzonych przez wyśmienite artystki – mówi wiceprezeska, dyrektorka generalna A+E Networks CEE, Izabella Wiley.

  1. pl
  2. en

+48 516 853 537        nfundowicz@gmail.com

LISTA KOLEKCJONERA

Zapisz się na Listę Kolekcjonerów i uzyskaj ekskluzywny wcześniejszy dostęp do wszystkich moich kolekcji i obrazów

ZAPISZ SIĘ
ZAPISZ SIĘ
The form has been sent - thank you.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.